Türkiye’de Teknoloji ?

 

Türkiye de ve dünyada bir çok alanda çok hızla gelişen teknolojinin her alanında düzensiz ve eksik bilgi yığını haline gelen “bu meslek” bilinçsiz ve tecrübesiz insanların Tüccar mantığı ile ellerinde bir silah gibi kullandıkları araç haline gelmiştir…

Türkiye genelinde bir çok mesleki alanda tecrübe, maalesef artık ezbercilikle ilerlemektedir. Diploma; bir savaş okulu sonucunda alınan bir etiket..Ele geçtiğinde ise ne kendine nede etrafındaki insanlara faydası olabilecek bir kağıt parçası olarak topluma kazandırılmaya çalışılan bir objeden ibarettir. Okuma, yazma ve genel kültür iş yeterliliği ve mesleki alanlarda araştırma kesinlikle ülkemizde 12 saat uyuyan gençlikten ibarettir..

Feridun Özpolat


 

Dünya genelinde bu meslek  “Nerede?  Ne aşamada? Nereye gidiyor ? 

Bir çok konuda araştırmalar yaptım ve incelemeler yaptım, okuduğum okul ve bulunduğum konum dahil bir  çok teknoloji kaynağını her açıdan araştırdım ve bilgime bilgi kattım.Her tecrübemden bir arşiv oluşturdum, Uzmanlık alanlarım piyasada kullanmış olduğunuz tüm elektronikle, elektrikle çalışan, kontrol edilebilir cihazların çalışma mantığı, kullanım alanları gibi bir çok bilgi ve konuyu sizlerle paylaşmak istediğim için böyle bir kaynak yazmak, oluşturmak istedim, yaklaşık 25 Yıldır Elektrik, elektronik ve yazılımla kontrol edilen Akıllı telefonlar, radyolar, İnternet üzerinden yapılan uygulamalar dahil bir çok konuda dolu dolu bilgiler paylaşacağım bu makalemde, “Tek amacım sizlere bu mesleği, meslek olarak yapmak isteyen tüm insanlara geçmiş yıllarımdaki tecrübelerimle ,ufkunuzu genişletmek için bu makaleleri yazıyorum..

 

Makale 1 /21/08/2018

Teknolojinin beraberinde getirdiği Yığınlarca Meslek….

Çağımızdaki okullar ve branşlar;

Meslek Liseleri, Yüksek okullar, Fakülteler, Çıraklık okulları, Özel Üniversiteler, Özel eğitim kurumları,

Türkiye’de Eğitimde  Bilgisayar bölümü ?

Bilgisayar donanım, Bilgisayar yazılım,

Türkiye’de 1994 yılında meslek liseleri ve üniversitelerde de iki branş da olan bu bölüm, bu gün devasal bir hal aldı. Bir çocuk daha okulu seçmeden, bölümünü seçmeden, bölüm yüzlerce alt ve üst sınıflara ayrılmaya başladı sene 1994-den 2018 gelindiğinde 24 yıl sonra bir gencin kendini tam tanımaya başladığı sırada seçtiği bölümün mantığını kavramadan, onlarca bölüm ve branşlara boğulması bu gençlerin kafasında, ne daha iyidir acaba diyerek yanlış kulvarlarda zaman harcamalarına sebep olmuştur, bu mesleğin sırları ve ince detayları var, bazen çok tehlikeli bir silah bazense bir başarı öyküsü olabilecek yanları var. Yıl 2018 hala bir Bilgisayar Teknikeri, Bilgisayar Mühendislerine ait Düzenli bir oda veya bir kuruluş maalesef yoktur. Ayakkabıcılar, Fırıncılar, Elektronikçiler odası vs..Her ilde bir oda var ama bu meslek bu memlekette hala sahipsiz hala ne yaptın ki 150tl, internet kafe 20tl yapıyor denilen bir meslek, bunları gözardı etmeden seçimlerinizi çok iyi kulvarlarda zaman düşmanı olan bu mesleği seçerken staj yaptığınız yer ve kurumlar size paradan çok size ne verebiliyor bunlara bakın, bitirdikleri okul değil ruhlarından sizlere bir şeyler verebiliyor mu bunlara bakınız. Bu gün filozoflar, ünlü bilimcilere bakın hayatlarını okuyun hiç biri zengin okullarda okuyup Filozof olmamışlardır. Araştırmış ve derin bilgiler için çok çalışmışlardır. Çok kitap okumuş okuduklarından esinlenip, karıncalar kadar çok çalışmışlardır. Bu meslek zaman ve uykusuz gecelerin düşmanıdır. Öğrendiğiniz her şey her yeni teknoloji sizin bu yolda aynanız olacaktır. Ne olursa olsun aman bu çok basit demeyin….

İşte tamda bu konuda sizlere yol gösteren birileri var artık….!

Bu mesleği seçmek isteyen arkadaşlara sesleniyorum..! Okumak için okuyup, para kazanmak için seçmeyin; bu mesleği, çünkü bu meslek bir öğretmenlik kadar sevgi, şefkat, sabır, sadakat özen isteyen bir meslek, sevmediğiniz bir mesleği iyi para kazandırıyor diyerek yapmayın. Çünkü başkalarının haklarını almış oluyorsunuz, peki bu meslek neleri bizlere kazandırıyor, neleri olumsuz kaybettiriyor,  öncelikle içtenlikle istemeli hiç bir aile birey baskısı altında kalmamalı. Sabırlı ve araştırmacı, çalışkan ruh yapınız olmalı……

 

Makale 2 08/12/2018 

Başarının sırrı çok çalışmak kadar öğrenilen bilgilerinde etrafınızda paylaşmaktan geçtiğini de hiç unutmayalım. Avrupa insanlarında çok farklı bir yapı var  Amerika da yada Almanya da mesela;ilk önce saygı var, önce kendine sonra mesleğine ve en son etrafındaki insanlara…Bu da ister istemez o kişide başarının basamaklarını oluşturmaktadır…..